sty 27 2004

Bierzcie tę sciąge i korzystajcie z niej...


Komentarze: 3

Tak bowiem jest zapisane biedny baranku byś nie szukał tej ściągi o poranku, wiec genialny bolkiemwmur daje Ci ją w ofierze licząc ze geografica Ci jej nie odbierze a wszystko co jest nizej napisane znajdzie sie na twoim papierze....bolkiemwmur pozdro.

 

 

 

Powstawanie pustyń Afryka: ?Sahara i Shaba – ich powstawanie związane jest z cyrkulacją mas powietrza na Ziemi Na równiku słońce świeci w zenicie – czyli pod kątem 90 stopni (21.03 i 23.09), nagrzewając powietrze bardzo intensywnie. Ciepłe masy powietrza unoszą się do góry (prąd wstępujący) i na pewnej wysokości zostają gwałtownie schłodzone i skroplone. Woda spada na Ziemię w postaci deszczów zenitalnych. Lekkie powietrze, pozbawione wilgoci, przemieszcza się nad zwrotniki (Raka i Koziorożca) a następnie pionowo spadając w dół. ?Namib – jej powstawanie wiąże się z prądem morskimZnajduje się ona na wybrzeżu w zachodnio-południowej Afryce. Wybrzeże to oblewane jest przez zimny prąd Benguelski. Ma tu miejsce ochłodzenia się mas powietrza i wytrącenia wody w postaci opadów. Azja: ?Gobi – jej powstawanie związane jest z cyrkulacją monsunów i barierami górskimi Latem monsuny wieją znad Oceanu Spokojnego, przynosząc wilgotne i ciepłe powietrze i opady. Masy powietrza natrafiają na naturalną barierę w postaci gór (na wsch. Wielki Chingan, na pd. Himalaje). Zimą natomiast wiatry te wieją znad lądu, przynosząc suche i chłodne powietrze. ?Pustynie płw. Arabskiego (Ar-Rub al-Chali, Al-Hasa, Wielki Nefud) oraz Pustynia Kara-Kum i Wielka Pustynia Słona na wyż. Irańskiej – prąd morski i cyrkulacja monsunów Półwysep Arabski oblewany jest przez zmienny prąd Somalijski (latem zimny, zimą ciepły). Latem ciepłe masy powietrza znad Oceanu Indyjskiego natrafiają na zimny prąd przez co następuje gwałtowne ochłodzenie powietrza i opady. Z tego powodu nad płw. Arabski dociera suche powietrze tworzące pustynie. Zimą prąd ciepły prąd nie ma znaczenia, ponieważ masy powietrza przemieszczają się znad ogromnego lądu ?Kara-Kum, Wlk. Pust. Słona – ciepłe i suche masy powietrza znad północy kontynentu Ameryka Północna: ? Wielka Pustynia Słona – bariera górska  Pustynia ta położona jest w Kordylierach, adokładniej pomiędzy pasmem Gór Nadbrzeżnych a Skalistych. Wysokie pasma górskie są barierą dla wilgotnych mas powietrza, powodując opady na ich zboczach lub przy podnóżu. Pomiędzy pasma górskie dociera suche powietrze, stąd występowanie pustyni. Ameryka Południowa: ?Atacama – powstawanie związane zprądem morskim Pustynia ta znajduje się w zachodnio-środkowej części tej Ameryki tuż przy zboczach Andów. Wybrzeże to oblewane jest przez zimny prąd Peruwiański. Ciepłe powietrze znad Oceanu Spokojnego dociera nad miejsca występowania prądu zimnego i ulega ochłodzeniu, a następnie skropleniu, powodując opady. Nad wybrzeże docierają masy powietrza pozbawione wilgoci (utraciły ją w czasie drogi nad pustynię). Australia: ? Wielka Pustynia Wiktorii, Pust. Simpsona, Pust. Piaszczysta, Pust. Tanami – bariera górska i prąd morski Na wschodzie masy powietrza natrafiają na barierę górską w postaci Wielkich Gór Wododziałowych natomiast zachodnia część kontynentu oblewana jest przez zimny prąd Zachodnioaustralijski.

 

 

Wskaż obszary występowania roślinności tundrowej oraz specyfikację tej roślinności Występowanie: strefa klimatów okołobiegunowych – sybpolarnych; północne krańce Ameryki Pn., Eurazji oraz wyspy arktyczne Charakterystyka: ekosystem bezleśny; do tych szerokości geogr. dociera niewiele energii słonecznej przez co długość dnia latem równoważy w pewnym stopniu niewielkie naświetlenie. W tym okresie topnieje śnieg, powierzchowna warstwa gruntu rozmarza i zaczyna się okres wegetacyjny (trwający średnio dwa m-ce). Głębsze warstwy gruntu nie zdążą się rozmrozić trwając w postaci tzw. wiecznej zmarzliny. Woda z roztopów nie wsiąka tworząc rozlewiska. Rośliny rozwijają się w szybkim tempie (aby wykorzystać krótki okres lata, w którym temperatura osiąga ok. 5 stopni C.). zimą na tych terenach występują intensywne opady śniegu. Roślinność: krzewiny typu borówkowatego, turzyce, trawy, mchy, porosty

Wyjaśnij korzyści gospodarcze wynikające z tranzytowego położenia Polski ?Polska leży w centrum Europy; przez nasz kraj przechodzą główne szlaki komunikacyjne z zach. na wsch. oraz główny szlak handlowy z pd. Europy przez Bramę Morawską na pn. ?dzięki opłatom za cło i zyskom z handlu międzynarodowego, Polska może się rozwijać (inwestycje, pieniądze na renowacje dróg, rozwój miast, turystyka) ?budowa rurociągu z Rosji do Niemiec (miejsca pracy, dostęp do części gazu)  ?położenie nad Morzem Bałtyckim – łączy pn. Część Europy z południową; obecnie pojawił się projekt czerpania gazu z Norwegii; Polska musi skupić się na inwestycjach w drogi w celu zachęcenie Skandynawii do korzystania z najkrótszej drogi na południe kontynentu ?poprzez Odrę Czesi transportują swoje towary do polskich portów a następnie dalej na rynki zbytu (jak wiadomo jest to najtańszy środek transportu dla Czech, które nie mają połączenia z morzem); jednak mimo wszystko Polska musi uregulować bieg tej rzekiWyjaśnij dlaczego w Indiach jest największe pogłowie bydła, a w Australii owiec BYDLO – INDIE Jest dużo krów bo w Indiach panuje religia Hinduizm, która cechuje się „kultem świętej krowy” – nie można jeść krówek ani nawet gdy krówka stoi na ulicy to nie można na nią trombic tylko trzeba grzecznie czekać aż przejdzie. Co za tym idzie nie można słyszeć o zabijaniu krówek ani o ich jedzeniu. W 1997r ich ilość wynosiła 196,7mln sztuk co dawało 14,9% na świecie. A ze Indie stoją lipnie gospodarczo to i rolnictwo cechuje niski poziom mechanizacji = krówki są często wykorzystywane przez rolników – siła pociągowa etc. OWCE – AUSTRALIA Owce maja mniejsze wymagania pokarmowe i mogą być hodowane w każdych warunkach klimatycznych, z wyjątkiem klimatu gorącego i wilgotnego (równikowego). Najwięcej owiec hoduje się wkrajach dysponujących rozległymi obszarami naturalnych, suchych pastwisk, gdzie trawy są zbyt niskie i zbyt rzadkie dla bydła, a zasoby wody ograniczone. Owce dostarczają przede wszystkim wełny, ponadto mięsa, futer i mleka. Wełna jest najważniejszym, po bawełnie, włóknem naturalnym, posiadającym wiele cennych właściwości. Dobrze utrzymuje ciepło, ma dużą zdolność wchłaniania barwników. Wełna może być przędzona, tkana, dziana lub felcowana.

 

 

Przyczyny wybuchów wulkanów. Podaj ich rozmieszczenie na kuli ziemskiej i omów skutki Rozmieszczenie wulkanów na kuli ziemskiej związane jest z krawędziami płyt litosfery, zwłaszcza ze strefami subdukcji. Wyraźnie zaznaczają się dwa pasy południkowe i jeden równoleżnikowy. Pasy południkowe ciągną się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji i Australii do Antarktydy, a następnie wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk do Alaski. Pas równoleżnikowy przebiega od Ameryki Środkowej, przez południową Europę i Azję, docierając ponownie do Ameryki Środkowej. Największa ilość wulkanów występuje w miejscach krzyżowania się tych pasów, a więc w Ameryce Środkowej i na Archipelagu Malajskim.
Przykładowe wulkany na kontynentach: Europa: Hekla (Islandia), Wezuwiusz, Etna, Stromboli (3xWłochy),Azja: Fudżi (Japonia), Kluczewska Sopka (Płw. Kamczatka, Rosja), Asahikawa (Japonia),
Australia i Indonezja: Kerinci, Dempo  Afryka: Kamerun (Kamerun), Teleki (Kenia), Meru (Tanzania)
Ameryka Pn.: Iliamna (Alaska), Mt. Rainier (Kanada), Mt. Shasta (USA), Popocatepeti (Meksyk)
Ameryka Pd: Maipo (Chile), Cotopaxi (Ekwador)
Zjawiska wulkaniczne są jednym z najgroźniejszych zjawisk geologicznych. Ciągłe odgazowywanie się magmy zwiększa prężność gazów, które wciskają ją w szczeliny skalne wewnątrz litosfery. Magma wydostaje się na powierzchnię przez komin wulkaniczny i krater, a taką erupcję (wybuch) nazywamy centralną [może być również erupcja szczelinowa  - lawa wypływa wzdłuż szczeliny]. W zależności od rodzaju magmy, która po wypłynięciu na powierzchnię nazywa się lawą, wulkany przybierają różne kształty: z lawy szybko krzepnącej (kwaśnej) powstają wulkany stożkowe, z lawy zasadowej – tarczowe. Od składu chemicznego magmy zależy również charakter wybuchu wulkanu. Gdy lawa jest rzadka (zasadowa), to zawarte w niej gazy uchodzą łatwo a przebieg wybuchu jest spokojny. Gwałtowne eksplozje zachodzą wówczas gdy gęsta, lepka, szybko krzepnąca lawa zatyka ujście krateru i tamuje odpływ gazów. Sprężające się gazy wyrzucają masy skalne zamykające im drogę. Ze względu na strukturę wyrzucanych utworów wyróżniamy wulkany: a) lawowe (tylko lawa) b) eksplozywne (materiały piroklastyczne tzn. pyły wulkaniczne [średnica poniżej 0,05mm], popioły wulk. [poniżej 2mm], piasek wulk. [fragmenty zniszczonego stożka o średnicy poniżej 2mm], lapille [od 2 do 60mm], bomby wulk. [powyżej 60mm] c) mieszane (na przemian lawa oraz materiały piroklastyczne) Wulkany lawowe powodują powstawanie wokół krateru płaskich wzgórz o łagodnych stokach, wulkany wyrzucające materiały piroklastyczne tworzą najczęściej stożki. Skutki wybuchów wulkanów można podzielić na: - twórcze – powstawanie wysp (Hawaje, Jawa), szczytów górskich (Kilimandżaro), żyznej gleby rozwijającej się na tufach wulkanicznych (powstających z pyłów wulkanicznych; sprzyjają osiedlaniu się ludzi gdyż dzięki takim glebom mogą oni zbierać plony 2-3 razy w roku), wód mineralnych i bogactw mineralnych (siarka, diamenty), powiększa się powierzchnia lądu- niszczące – niszczenie wszelkiego życia i efektów działalności człowieka (np. wybuch Wezuwiusza spowodował zasypanie materiałami piroklastycznymi i całkowite zniszczenie miast Herkulanum i Pompejów) Na kuli ziemskiej występują wulkany czynne, drzemiące i wygasłe. Do wulkanów czynnych należą np. Etna i Stromboli (Włochy), Kilauea (Hawaje); drzemiące: Bandaisan (Japonia) i wygasłe: Owernii (Francja) lub Eifel (Niemcy).

 

Omów funkcje miast i negatywne czynniki rozwoju Obok funkcji kulturotwórczych miasta pełnią również inne ważne funkcje: a) przemysłową b) usługową c) administracyjną d) turystyczną e) uzdrowiskową f) portową g) rolniczą (ogródki działkowe) h) transportową i) handlową Negatywne czynniki rozwoju:
• przeciążenie infrastruktury technicznej (brak dostatecznej ilości parkingów, korki) • brak wolnych terenów do zagospodarowania (wzrost cen działek i kosztów budowy) • wzrost przestępczości • znieczulenie społeczne
• dezintegracja więzi międzyludzkich • problemy ze znalezieniem zatrudnienia • wzrost liczby bezdomnych
• powstawanie dzielnic nędzy • problem ze składowaniem odpadów • hałas i wibracje • ułatwiona droga rozprzestrzeniania się epidemii •rozwój nowych generacji bakterii •skracanie długości życia(stres, praca)

 

 

 

 

 

 

bolkiemwmur : :
bolek
27 stycznia 2004, 23:02
jak chcecie, ze szkodą dla was wszystkich, mozecie zapomnieć o ściągach z jakiegokolwiek przedmiotu, nie wiem jak sobie dacie rade no ale zobaczymy
Sucha
27 stycznia 2004, 19:32
do jasnej kurwy nedzy! bo inaczej nie da sie tego powiedziec! ktos Ci pozwolil zamiescic to tutaj bez mojej zgody?????? to ja kurwa mac siedze nad tym 3/4 niedziele po to, zebys ty zamiescil gotowe materialy na swojej stronie bez slowa wspomnienia czyje one sa?????? a wystarczylo tylko zapytac! to nie jest fajne kiedy ktos przywlaszcza sobie twoja prace! to byl ostatni raz kiedy opracowalam jakiekolwiek tematy dla kogokolwiek z was!
JuNx
27 stycznia 2004, 16:25
ale bylem zly....oj....ale juz troche mi zeszlo cisnienie :>

Dodaj komentarz